WOOLACOMBE Surf Life saving Club members Ellie Parker, Freddie Hedger and Joanne Devine  have been selected for the GB youth and senior team and will travel to Belgium next month and Egypt in October.    Twenty surf life saving clubs from England and Wale

WOOLACOMBE Surf Life saving Club members Ellie Parker, Freddie Hedger and Joanne Devine have been selected for the GB youth and senior team and will travel to Belgium next month and Egypt in October.

Twenty surf life saving clubs from England and Wales took part in the national youth championships at Falmouth for 13 to 19-year-olds.

The persistent rain couldn't dampen the Woolacombe club's spirit as they ended the first day 185 points ahead of nearest rivals Portreath.

There were six titles up for grabs in the Ocean boy/girl event and Woolacombe took four of them - Scoob Lark and Grace Clark U14; Ellie Parker U16 and Freddie Hedger U19.

Lucy Campbell came first in the board race to keep her amazing record of eight consecutive wins. Beach flags was the last event of the day and Joanne Devine clinched victory to secure her third consecutive sprint and flag double.

With better conditions for the day two team events, the signs were ominous for the other clubs as Woolacombe won four of the six board rescue events. The North Devon club featured on the podium for every team event throughout the day and surged ahead of to win overall by 541 points from second placed Portreath.

Woolacombe successes:

Swim/Surf Race - U/19 Freddie Hedger 1st, U/16 Ellie Parker 1st, U15 Lliy Nichols 2nd, U14 Grace Clarke 1st, Joshua Surridge 2nd, U13 Katie Holland 2nd.

Board Race - U19 Jo Devine 2nd, Freddie Hedger 3rd, U/16 Ellie Parker 1st, U15 Lucy Campbell 1st, Liam Ward 1st, Lily Nichols 3rd, U14 Grace Clarke 1st, Scoob Lark 3rd, U/13 Will Roberts 3rd.

Ski Race - U19 Brandon Lark 2nd, Emma Challacombe 3rd, U16 Ellie Parker 2nd, U14 Scoob Lark 1st, Grace Clark 2nd.

Ocean Woman/Man - U/19 Freddie Hedger 1st, 15/16 Ellie Partker 1st, U/14 Grace Clarke 1st, Scoob Lark 1st Ocean Boy 13/14 - Joshua Surridge 2nd.

1k Run - U19 Jo Devine 1st, U16 Ellie Parker 1st, U15 Lucy Campbell 1st, Matt Bull 1st, Liam Ward 2nd, U14 Issy Cairns 3rd, Nick Moore 3rd U13 Katie Holland 3rd.

Flags - U19 Jo Devine 1st, U16 Ellie Parker 1st, Lucy Cloak 3rd, U15 Lucy Campbell 1st, Matt Bull 3rd.

Sprints - U19 Jo Devine 1st, U16 Ellie Parker 1st, Peter Bull 3rd, U15 Lucy Campbell 1st, Morgan Pare 3rd.

TEAM EVENTS - Mixed Beach Relay - U19 2nd, U16 1st. Board Rescue - Girls U19 1st, U16 1st & 3rd, Boys U16 1st & 3rd, U14 2nd & 3rd. Board Relay - Girls U19 1st U16 1st Boys U19 2nd, U16 1st, U14 1st. Surf/Swim - U19 Boys 1st. Taplin Relay - Girls U19 2nd, U16 1st, Boys U19 3rd, U16 3rd. Tube Rescue - Girls U19 3rd, U16 3rd, U14 1st, Boys U19 3rd, U14 3rd. Mixed Double Ski - U19 2nd U16 2nd