Your weekly North Devon darts round-up.

Bideford Darts League:

KNOCK-OUT THREES FINALISTS: Division 1 – G Harmer, I French and L Watts v R Walker, M Jenkens and M Dennis. Division 2 – T Hughes, A Tatton and C Dennis v M Smith M Lee and C Hill. The play-offs produced 180s for T Hughes and A Tatton and ton-plus finishes for G Fishleigh 108 and T Hughes 103.

Bideford Friday Mixed Darts:

DIV 1: Hopefulls 0, Lucky Sevens 3 (1-1); Help 0, Graca’s Guzzlers 3 (1-1); Golden Oldies 0 Checkmates 3 (1-1); New Anchorholics 1, Filo Fokkers 2 (1-1); Social Drinkers 3, Port ‘n’ Cheese 0 (2-0).

DIV 2: Warwicks Warrior 0, Mandys Little B’s 3 (2-0); The Dream Team 1, Hit & Misses 2 (1-1); Baileys Allstars 0, Jinxie 3 (0-2); Double or Quit 3, Liberal Nutters 0 (1-1); Taylors Heroes 1, Tons of Bull 2 (0-2); Wrassoles 2, 69er’s 1 (1-1).

180: Tonie Williams (Tons of Bull) and Shane Martin (Lucky Sevens). Mike Schofield (Tons of Bull) 99 out; Simon Hilton (Mandy’s Little B’s) 119 out and A Summers (Jinkies) 76 out.

Torrie Darts:

DIV 1: St. Giles 3, CIA’s 3 (3-0); Sal’s Boys v Football Club “B” postponed; Neil’s Cavaliers 3, Green Dragon 3 (2-1); Football Club A 2, Royal Cons 4 (1-2).

DIV 2: Noodle Arms 3, Cyder Presse 3 (0-3); The Presse Gang 2, Black Horse 4 (1-2); Concordius “B” 3, Firestarters 3 (2-1); Torrington Arms “C” 5, Conservative Club “A” 1 (3-0).

180: Andy Harris (St Giles).

Borough Arms Barnstaple Men’s Darts:

DIV 1: Friday Night Practice 5, Derbyites 13 (1-2); Likely Lads 3, Shanghi 15 (0-3); LMDMs 11, Monkey Nuts 7 (2-1); Muddi Arrows 14, Plonkers 4 (-).

DIV 2: Alcotrolics 9, Ebb Men 9 (3-0); Heroes 13, Rogues and Rejects 5 (1-2); Rising Guns 15, R C Massive 3 (3-0); Tina’s Boys 14, Ray’s Rejects 4 (1-1).

180: Russell Jenkins (Shanghi), Dave Mills (Monkey Nuts), Gavin Passmore (Shanghi) and Adam Wyatt (Muddi Arrows)

HIGHEST OUT: Ian French (LMDMs) 127; Brian Tossell (Derbyites) 125; and Rob Brown (Friday Night Practice) 106.

Devonshire Pine Winter Darts:

DIV 1: Bell Beer Monsters 3, Bad Boyz 6; FILO Fossils 5, FILO Pirates 4; Read Em & Weep 4, FILO Young Boys 5; Royals 3, Wild Rovers 6.

DIV 2: Anchor Arrows 9, Bell Inn Buccaneers 0; Bell Inn Bandits 3, Rancho Inn 6; Hartland Rebels 4, FILO 501s 5.

FASTEST SINGLES LEGS: Adam McCourt (FILO Young Boys) 17; Robert Slade (FILO Pirates) 19; George Vanstone (Bad Boyz) 19, Andy Flint (FILO Pirates) 20.

180: Tom Allin (Hartland Rebels), Tom Barton (FILO Young Boys), Phil Kelly (Read Em & Weep), and Dave Tuohey (FILO Fossils).

HIGH SCORE: James Crump (FILO 501s); 171.

HIGH FINISHES: James Crump (FILO 501s) 152 and Steve Slade (FILO Fossils) 103.