DIVISION A winners Libbaton beat Division B champions Holsworthy 162-146 to win the North Devon Veterans League St. Austell Breweries Cup in the finals day at Libbaton Golf Club. Portmore 162 beat Ilfracombe 161, with Great Torrington third on 160, to wi

DIVISION A winners Libbaton beat Division B champions Holsworthy 162-146 to win the North Devon Veterans' League St. Austell Breweries Cup in the finals day at Libbaton Golf Club.

Portmore 162 beat Ilfracombe 161, with Great Torrington third on 160, to win the Finals Day Cup.

Ernie Dennis of Torrington won the Brian Wright trophy for the best individual score with 38 points and Colin Gregory of Libbaton had a hole-in-one at the Par 3 third.

* * *

THERE were pleasing reports at Ilfracombe Golf Club AGM about successes on the course

and also that membership and visitor numbers had continued to increase.

Retiring captain Eddie Beer introduced his successor Andy Challacombe, who introduced his vice-captain Paul Clatworthy.

Andy held his Inaugural Drive on Saturday and an individual Stableford

Competition, which resulted: 1, Stuart Darke 45pts; 2, Dave Lee 44; 3, Russ Fisher 43.

Thursday Stableford: 1, Mike Pye 41pts; 2, Colin Wilkins 39; 3, Russell Hayton 39.

* * *

LIBBATON Golf Club Graham Shield: 1, V Symons & B Stevens 41 pts; 2, R Screech & S Pearce 41; 3, C Ley & K Elworthy 39.

John Todd Cup: 1, C Gregory 39 ; 2, J Wilsmore 37; 3, M Martin 36.

Supper competition: 1, N Squire 18 pts; 2, N Lee 17; 3, G Short 26.

* * *

GREAT Torrington Golf Club results.

Stableford B: Div 1 - 1 Mick Mooney (10) 42; 2 Garry Harding (9) 40; 3 Mike Powe (5) 38. Div 2 - 1 Reece Andronik (27) 37; 2 Ken Harris (22) 37; 3 Ian Croxford (19) 36.

Stableford B: Div 1 - 1 Colin White (17) 40; 2 Dave Parker (16) 40; 3 Barrie Taylor (14) 38. Div 2 - 1 Andy Copp (18) 37; 2 Gerry Duffy (26) 33; 3 Andrew Rickard (23) 31.

Ladies Yellow Ball: 1, Carol Welton, Rosemary Smith, Jeanette Cudmore 145; 2, Sue Membery, Alison Williams, Liz Thompson 144.

* * *

SAUNTON Golf Club Yellow Tee Stableford (East course): Div 1 - 1, Nigel Wakefield 36 pts. Div 2 - 1, Ray Holman32 pts.

Veterans Centenary Summer Knockout: Winners, Charles Marten and Tony Summers; ru, John Doonan and John Venn