Royal North Devon

The Royal North Devon Pro’s Day had some divine intervention when Rev Alan Glover had a hole in one at the 16th.Two days earlier Hugh Bone achieved the same feet at the 8th.

The Lady Captain’s Day saw a strong field on a nice day with Angie White scoring 37 points to take the prize by three points.

Pro’s Day : 1, G.Halfyard & P.Wilson 45pts; 2, Jim & Josie Richards 44; 3, C.Hampton & D.Purnell 43; 4, H.Goldsworthy & S.Cox 43; 5, S.Downing & A.Crouch 43.

Open Team Event: 1, J.Parish, J.Hunt, J.May, B.Hiles 91 pts; 2, R.Dennis, S.Hillier, O.Tanton, N.Blight 89; 3, P.Hamilton, P.Ellicott, M.Jordan, M.Hastings 86.

Stableford: Div 1 – 1, T.Richards 36; 2, O.Tanton 36; 3, A.Mackie 34; 4, E.Hearn 34; 5, N.Crawley 34. Div 2 – 1, R.Levick 41; 2, L.Harris 37; 3, T.Stanbury 35.

Billy Gale Medal: Handicap – 1, S.Downing 67; 2, Ben Keen 68; 3, A.Mackie 69. Scratch – 1, Ben Keen 69; 2, S.Downing 72; 3, N.Keen 77

Ladies Stableford and RNLI Spoon: Div 1- 1, K.Brown 35; 2, M Marshman 32; 3, G Lomas 32. Div 2 – 1, B.Fairclough 32; 2, A.White 30; 3, R.Davies 29. Div 3 – 1, M.Shapland 30; 2, J.Turner 30; 3, A.Evans 27.

Lady Captain’s Day: 1, A.White 37 pts; 2, R.Horn 34; 3, H.Pitts-Tucker 34.

Veterans ANGRY GOLFER Major: 1, Dave Millee(11) 38 pts; 2, Bob McDermott (20) 37; 3, Gareth Williams (17) pipped Simon Hopkins (14) to third place on the last 9 holes.

Emerton Court: RND will play Torquay in the next round of the Emerton Court competition.

North Devon League: RND won the latest round of the North Devon League with 173 points from Holsworthy with 151. Three teams - RND , Holsworthy & Libatton - now have 12 points each in the league

Great Torrington

Veterans Millennium Trophy QualifierThe: Dire weather predictions did not deter 37 stalwarts whose resolution was rewarded with the following results. Division 1 - 1, T. Bradley (16) 40 pts; 2, E. Staples (19) 39; 3, P. Thomson (17) 39. Division 2 - 1, K. Harris (22) 41; 2,, A. McClure (21) 38; 3, B. Brewer (21) 37 pts.

Ilfracombe

DMVGA Qualifier Stableford: Handicap 14 and below – 1, Peter Reed 35pts; 2, Geoffrey Taylor 35; 3, Roy Palmer 32. Handicap 15 to 20 - 1, Roger Styles 39; 2, Brian Williams 37; 3, Geoffrey Smith 35. Handicap 21 and over - Michael Humphrey 35; 2, Phil Webb 34; 3, Richard Yeo 30; 4, Phil Marsh 30.

Ladies Express & Echo County Qualifier: 1, Barbara Clatworthy and Linda Barrington; 2, Jean Wills and Gill Ginnings.

EWGA Medal and Scratch Cups: Silver Scratch cup and Ewga Medal - 1, Jean Wills gross 85; 2, Janet Phillips 95; 3, Jackie Knight 97. Bronze 1 – 1, Jill Bastock 98; 2,Val Kimberley 101; 3,Diana Daly 108. Bronze 2 – 1, Janet Kift 117; Sheila Greenbank 121; 3, Mary Stidworthy 122.

Holsworthy

Fourball Texas Scramble Open: 1st D. Wilcox. A. Gifford, S. Gifford & G Fry 56.9; 2nd Tim Clark, Mike Smith, Brian Gliddon & Andy Baker 57.5; 3rd. Roger Honey, Brian Hockin, Mark Mayo & J Slee 58.4.

Holsworthy Vets: The Memorial Trophy, played this year, with John Haywood & Ron Lock in the competitors thoughts. The competition, a 9 hole medal, 9 hole stableford took place in fairly decent weather, a quick shower and no gale force winds which seem to have become the norm. The winner of the Memorial Trophy and Division 1 with a score of 15 was Alan Abrams. A very good score for a single figure handicapper. 2nd Reg Daniel 17. 3rd Chris Woolley 19. Div, 2, 1st Steve Morrell 17. 2nd Bob Davies 18. 3rd Roger Turner 19.

N Devon Veterans

Veterans League: After three rounds of B division competition Holsworthy have moved to the top with 20 points, two ahead of Libbaton (18) with Royal North Devon third (16) and Ilfracombe fourth (6). Libbaton round - 1 Libbaton 166 (8); 2 Holsworthy 163 (6); 3 RND 154 (4); 4 Ilfracombe 130 (4). RND round - 1 RND. 173 (12); 2 Holsworthy 151 (12); 3 Libbaton 149 (12); 4 Ilfracombe 130 (4). Holsworthy round - 1 Holsworthy 163 (20); 2 Libbaton 156 (18); 3 R.N.D. 156 (16); 4 Ilfracombe 152 (6): At Holsworthy it proved the importance of the best dropped score as this made the difference between Libbaton and RND and could decide the championship.

Mortehoe

June Stableford: Div 1 – 1, Gary Smith (8) 35 pts; 2, Chris Dyer (11) 35; 3, Steve Hastings (15) 33. Div 2 – 1, Tony Goymer (19) 37; 2, Eric Hanley (22) 34; 3, Joe Brothers (20) 31.

July Stableford: Div 1 – 1, Peter Manley (14) 38pts; 2, Gary Smith (8) 37; 3, Paul Bailey (7) 37. Div 2 – 1, James Collier (20) 39; 2, Kevin Dyer (21) 38; 3, John Fox (24) 35.

Seniors July Stableford: Div 1 – 1, Paul Jennings (10) 43pts; 2, Graham Taylor (17) 38; 3, Ian Dudley (15) 38. Div 2 – 1, Raymond Bailey (20) 38; 2, Jim Prince (23) 35; 3, Dave Hodges(22) 32. Div 3 – 1, Tommy Giles (27) 36; 2, John Story (23) 35; 3, John Newsome (23) 33.

Willingcott valley

Seniors away day at Ashbury: 1, Mike Sheppard 44 pts; 2, Peter Bond 40; 3, Steve Sparkes 39.

Charity Shield Pairs: 1, Mike Sheppard, Roger Holmes 66pts; 2, Brian Cooper, Roy Barnes 66.

Jubilee Trophy Over 70s: 1, Roy Barnes 35pts.

Nine hole Stableford: 1, Laurie Inwood 22pts; 2, Brian Webb 19; 3, Brian Cooper 18.

Monthly white medal: 1, Andrew Nicoletti (12) 74net; 2, Jamie Petrie (19) 76; 3, David Huxtable (11) 78.

Ladies irons only: 1, Elaine Bond 27pts; 2, Jill Healing 23; 3, Pauline Sparkes 22

Medal 13: 1, Pauline Sparkes; 2, Angie Buller.