Around the North Devon greens

This week’s golf news and results

GREAT TORRINGTON

VETS 4BBB STABLEFORD: 1, Dave Parker (12) & Ken Harris (17) 45pts; 2, Mike Rainer (16) & John Hockin (16) 41; 3, Roger Clark (20) & John Brokenshire (19) 39.

SATURDAY MEDAL: Div 1 - 1, Michael McLeod (9) net 58; 2, Michael Powe (8) net 60; 3 - Robert Gillespie (9) net 60. DIV 2: 1, Lloyd Weeks (22) net 63; 2, Oliver Kenneally (19) net 23; 3, Mark Blanche (21) net 63. Michael McLeod & Barry Harris qualified for the Abraham Salver at Okehampton.

SUNDAY STABLEFORD: 1, Mark Beer (14) 40; 2, Kevin Wickham (12) 38; 3, Martin Gibbs (13) 37. Michael Trengove had a hole in one on the fifth, 107 yards, par 3.


You may also want to watch:


LADIES’ SECTION - EXPRESS & ECHO FOURSOMES: 1, Rosemary Joint & Penny Cornford (21) 30; 2, Joan Smalldon & Vivienne Crawford (25) 22.

CLUB FOURSOMES: 1, Carol Green & Val Bowen (29) 34; 2, Susie Headon & Carole Isaac (23) 30 on c/b.

Most Read

WILLINGCOTT VALLEY

YELLOW STABLEFORD (17/5) - DIV 1: 1, Barrie Buller 42pts (11); 2, Matthew White 40 (6); 3, John Deacon 38 (12). DIV 2: 1, Graham Pratt 40 (20); 2, David Jenkins 38 (19); 3, John Howell 22 (22).

YELLOW STABLEFORD (24/5) - DIV 1: 1, Richard Hardy 36pts (17); 2, Steven Wheatley 33 (18); 3, Andy Philips 32 (13). DIV 2: 1, John Elnaugh 38 (26); 2, Gary Mills 36 (27); 3, Russel Hayton 36 (19).

MONTHLY STABLEFORD: 1, Bren Mclaughlin 30pts (14); 2, Russel Hayton 25 (19).

HIGHBULLEN

LADIES’ MEDAL: 1, Irene Gover (27) 78; 2, Mary Martin (23) 83; 3, Margaret Hazelden (29) 85.

HIGHBULLEN MOLES COMPETITION: Thursday (May 29). 1, Terry Hart (16) 39; 2, Peter Langley (18) 37; 3, Andrew Barton (18) 36.

ROYAL NORTH DEVON

VETS’ ROLL UP: 1, Gareth Williams (14) 38pts; 2, Pat Bowrey (11) 37. DIVISIONAL WINNERS: Bob Stone (10) 34pts and John Hendy (26) 35.

PORTMORE

SPRING CUP STABLEFORD: DIV 1 - 1, John Sims (11) 37; 2, Andrew Moore (11) 36; 3, James Poole (6) 30. DIV 2 – 1, Terry Churchill (15) 40; 2, Des Brown (19) 36 on c/b 3, Terry Barrett (20). DIV 3 - 1, Adi Furse (25) 43; 2, Trevor Karslake (25) 35; 3, Kwai Cheung (25) 34.

LADIES: 1, Megan Deans (11) 33; 2, Barbara Wears (35) 30; 3, Deb Moon (23) 25.

JUNIORS: 1, Luke Snetzler (11) 40; 2, Adam Ward (17) 23.

TUESDAY STABLEFORD: 1, Adi Furse 37 on c/b 2, Chris Burrow; 3, Richard Mallabone.

LADIES: 1, Julie Quilter (29) 37; 2, Barbara Wears (35) 30; 3, Janice Sweetman (28) 19.

SENIORS’ STABLEFORD: 1, Dave Darch (17) 37; 2, Rob Pile (21) 36 on c/b, 3; Pete Allsop (18).

ILFRACOMBE

SATURDAY STABLEFORD: 1, John Sims 40; 2, Jordan Wooden 37; 3, Simon Townsend on c/b; 4, Paul Bailey; 5, Peter Reed 35; 6, Steven Langham 34.

WOODWARD MEMORIAL (MEDAL): Simon Calvert (71) 64; C Power (96) 68; Peter Needham (80) 69; Paul Richards (75) 69; Peter Reed (82) 71; Stephen Townsend (84) 71 net.

BANK HOLIDAY STABLEFORD: Guy Jones 40; Peter Manley 39; Tim Morgan 37 on c/b; Ian Williams; Michael Spear, Andy Hill, Roger Jones, Liam Prust, Barry Evans 36.

MONTHLY MATCHPLAY (VETERANS): Eric Minard & Mike Humphrey bt Brian Williams & Del Hobbs 3 & 2; Ron Latham & Stewart Robinson bt Alan Rowlands & John Hill 4 & 3; Alan Weller & David White bt Gary Rice & John Hitchen 1 up; Eddie Beer & Tony Maddock bt Chris Dyer & Geoff Taylor 1 up; Graham Christmas & Nick Long bt John Clouting & Paul Clatworthy 4 & 3; John Arscott & Tony Stevens bt Jim Jarvie & Peter Jones 2 up; Gareth Davies & Ted Jones beat Des Barrington & Mel Nicholls 3 & 1; Ian Carlyle & Rick Yeo halved match with Phil Marsh & Rod Musgrove; Les Draper & Terry Stanley halved match with Garry Dadds & Peter Thompson; Chris Jay beat Dave Rees & Jim Paterson; Bruce Hicks beat Ian Newton-Young 2 up.

LAURIE DENHAM KNOCK OUT MATCHPLAY: Frank Paver & Roger Jones bt Jim Rich & Peter Beer on 19th hole (quarter final). Ian Smith & Peter Reed bt Roger Lewis & Tony Woodward 3 & 1 (semi final).

LIBBATON

SENIORS’ STABLEFORD: 1, N Bligh 35; 2 D Storer 34; M Cox 34; 4, G Harrington 34.

SUPPER COMP 9 HOLE MEDAL: Men - 1, M Turner; 2, H Brown; 3, M Seviour. Ladies – 1, M Stevens.

LADIES’ COMP MEDAL: 1, L Griffiths 77; 2, K Elworthy 80; 3, A Baker 80; 4, Y James 80.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus