Around the North Devon greens

Generic picture

Generic picture - Credit: Archant

The latest golf news & results

LIBBATON

25TH ANNIVERSARY WEEK - SENIORS MEMBER & GUEST: 1, Peter Sluggett & Brian Axford; 2, Derek Mott & Ray Saunders; 3, John Howes & G. Howes.

SUPPER COMPETITION - MEN’S: (18 hole) 1, Stephen Herniman 42; 2, Warren Shipman 38; 3, Cliff Ley 38 on c/b.

LADIES: 1, Gina Lane 41; 2, Michelle Fenge 35.


You may also want to watch:


(9 hole) 1, Chris Rew 22; 2, Dave Sumner 21; 3, Steve Down 19.

LADIES INDIVIDUAL & TEAM EVENT - INDIVIDUAL HOME: 1, Michelle Fenge. INDIVIDUAL VISITOR: 1, Cherry James. TEAM: 1, Michelle Fenge, Kay Elworthy, Sue Short; 2, Amanda Leonard, Cherry James, Val Symons; 3, Annie Sinclaire, Angela Baker, Meg Whittaker.

Most Read

PROPRIETORS TROPHY: 1, Brian Steer 45; 2, Keith Scott 43; 3, Steve Herniman 43 on c/b.

PROPRIETRESS TROPHY: 1, Linda Griffiths 43; 2, Amanda Leonard 43 on c/b.

High Bickington beat Burrington Village 5 1/2 to 2 1/2

GREAT TORRINGTON

VETERANS OPEN DAY: Out of 87 entrants the overall winner was Torrington’s own Terry Heayel with 49 pts.

VISITORS: 1, A. Weldon (24) (RND) 42 pts; 2, F. Dobson (20) (Portmore) 41; 3, E. Beer (17) (Ilfracombe) 39.

HOME: 1, H. Smith (14) 43 pts, on c/b; 2, N. Danks (20) 43; on c/b; 3, J. Hocking (11) 43.

LADIES - CANCER SPOON STABLEFORD: 1, Mel Goldman (29) 37 pts on c/b; 2, Val Gillings (36) 37; 3, Susie Headon (17) 37.

VENERABLE VETERANS TROPHY (PLAYED AS AN ECLECTIC OVER TWO ROUNDS): 1, Jill Ridyard (32) 40 pts; 2=, Morag Atkinson (28) 38; 2=, Carole Isaac (27) 38.

SATURDAY CENTENARY MEDAL: 1, Di Baggott (32) net 56; 2, Sahara Stockwell (21) net 57; 3, Martin Barratt (10) net 59.

SUNDAY STABLEFORD: 1, Lee Blanche (16) 44 pts; 2, Andy Copp (17) 40; 3, Mark Blanche (21) 37.

TREVOR REYNOLDS SALVER (MIXED): 1, Di Baggott & Bill Baker (28) 49 pts; 2, Mike & Linda Bridgman (26) 30.

WILLINGCOTT VALLEY

LADIES STABLEFORD: 1, Elaine Bond; 2, Pauline Sparkes; 3, Millie Painting.

MONDAY ROLL UP: 1, J Beer, B Cooper & E Bond. Nearest the pin. hole 4: E Bond.

SENIOR’S YELLOW STABLEFORD: 1, R Holden 38 pts; 2, M Shepherd 37 on c/b; 3, R Barnes 37.

LADIES DOUBLES CHAMPIONSHIP: 1, Pauline Sparkes & Rusty Bostock; 2, Tricia Payne & Carolyn Read; 3, Millie Painting & Lyn Phillips.

FRIDAY ROLL UP - 9 HOLE STABLEFORD: 1, R Ley 25pts; 2, W Tucker 22; 3, B Webb 20.

MONDAY ROLL UP - PAIRS BETTER BALL: 1, M Chapman & M Painting 43pts; 2, A Phillips & M Jackson 42; 3, P Clayton & F Painting 40.

SAUNTON

Stableford – West Course, Blue Tees - DIV 1: 1, David Baxter (9) 37 pts on c/b; 2, Paul White (12) on c/b; 3, Geoff Briggs (12) 37. DIV 2: 1, Mike Smith (18) 36; 2, Paul Gammon (16) 35; 3, Jun Rico (18) 32.

MIXED GREENSOMES (PALMERS PUTTER) – WEST COURSE: 1, Chris and Julie Brookes 39 pts on c/b; 2, John and Carol Venn 39 on c/b; 3, Martyn and Jane Chappell 39.

LADIES 36 HOLE – EAST COURSE - GROSS: 1, Alison Down 78 + 83 = 161; 2, Sally Charnock 84 + 81 = 165. NETT: 1, Alison Down (6) 72 + 77 = 149 on c/b; 2, Rose Kirkham (18) 71 + 78 = 149.

LADIES EXTRA MEDAL – EAST COURSE - DIV 1: 1, Bridget Lyons (20) Nett 79; 2, Sally Hook (17) Nett 82. DIV 2: 1, Carol Venn (24) Nett 73; 2, Jayne Morgan (24) Nett 79. DIV 3: 1, Jayne Begley (34) Nett 74; 2, Cheryle Smith (29) Nett 77.

PORTMORE

PORTMORE PROGRESSED TO THE NEXT ROUND OF THE `ROSEBOWL` BY BEATING HOLSWORTHY 3 1/2 – 2 1/2 PLAYED AT R.N.D.

SATURDAY STABLEFORD – DIV 1: 1, Ed Jenkins (3) 38pts; 2, Ollie Gould (10) 37 on c/b; 3, Andrew Freeman (12). DIV 2: 1, Paul Smith (21) 38pts on c/b; 2, Dan Varley (22); 3, Kevin Robson (16) 35. DIV 3: 1, David Jenkins (23) 37pts; 2, Kevin Parish (24) 36; 3, P.Hocking (23) 35.

LADIES: 1, Jane Sugar (26) 38; 2, Janice Sweetman (28) 36; 3, Deb Moon (23) 35.

JUNIORS: 1, Mark Peters (6) 36; 2, Adam Ward (21) 35; 3, Megan Deans (17) 30.

SENIORS BOWMAKER: 1, Keith Massey, Tim Ayles &Ron Ham 87pts; 2, Frank Dobson, Dave Bond & John Harrison 82.

TUESDAY STABLEORD: 1, Peter Freeman (18) 40pts on c/b; 2, Shaun Sexon (21); 3, Simon Furze (28) 39.

LADIES: 1, Hils Goldsmith (20) 40pts; 2, Janice Sweetman (28) 38; 3, Kay Pile (35) 36.

JUNIORS: 1, Tom Poole (17) 42pts; 2, Mark Peters (6) 37; 3, George Williams (10) 36.

ILFRACOMBE

PADDY ARNOLD TROPHY (Round 3 of 4 - best 3 rounds to count): (63 entrants) 1, Ron Latham 42pts; 2, Geoff Roberts 41pts; 3, Phil Webb 40pts.

HOLSWORTHY

JUNIOR CLUB CHAMPIONSHIP - CORRECTION: 1, Tyler Lavander; 2, Jack Shepherd; 3, Albert Shepherd.

VETS ECLIPSE TROPHY: The Handicap Committee made a major capture at Holsworthy this week as they managed to grab the ‘Bridgerule Bandit’ - aka Bob Horton - who won the Eclipse Trophy with 42 points at the cost of a 2 shot reduction in his handicap.

Also caught at the same event was Ben Tole on 40 points and the ever elusive Reg Daniel.

Tim Clark won Div 1 with 40 points.

Congratulations to Trophy winner Bob who now has to suit up for the Presentation evening.

LADIES: The winner of the COUSINS SHIELD is Gwen Adams with 40 points, runner up was Lynda Perkins on 39.

TEXAS SCRAMBLE OPEN: 1, Jean Read [HGC] Carol Skrzypczak[HGC] and Kim Nundy [Killow GC] 63.5pts.

In the last match of the SHEELAGH CREASY season Holsworthy beat Dainton Park 4-3 at home.

MORTEHOE & WOOLACOMBE

BAR STABLEFORD - 17/7: 1, Sam Hine 23pts; 2, Tony Naughton 21. 24/7: 1, Gary Smith 21; 2, J Mock 20.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus