North Devon League results

Joseph Bulmer

Division One; Heathcoat 224 (S Smith 50, H Frankpitt 44, T Lett 30; P Robins 5-22, H Oliver 2-34), Morebath 170 (L Hooper 30; D Penberthy 3-34, N Menheniot 2-8). Heathcoat (20pts) bt Morebath (6) by 54 runs. Filleigh 110 (J Kalsi 37, M Prideaux 30; J Over

Division One;

Heathcoat 224 (S Smith 50, H Frankpitt 44, T Lett 30; P Robins 5-22, H Oliver 2-34), Morebath 170 (L Hooper 30; D Penberthy 3-34, N Menheniot 2-8). Heathcoat (20pts) bt Morebath (6) by 54 runs.

Filleigh 110 (J Kalsi 37, M Prideaux 30; J Overton 3-14, D Bowser 3-23, M Dart 3-28), North Devon 114-4 (D Pickard 54; J Hill 2-10). North Devon (20pts) bt Filleigh (4) by 6 wkts.

Braunton 193 (J Higgs 59, A Hodges 42; T Anderson 4-39), Victoria Park 132 (W Anderson 27, M Bettis 24; B Huxtable 4-29, J Higgs 4-33). Braunton (20pts) bt Victoria Park (4) by 61 runs.

Division Two:

Barnstaple & Pilton 193-7 (T Popham 97, extras 26, J Popham 21; B Brookes 4-28), Bratton Fleming 124 (A Paine 25, T Cummings 24; H McEndoo 4-23, G Elnaugh 3-18). Barnstaple & Pilton (20pts) bt Bratton Fleming (4) by 69 runs.

Hatherleigh 222-6 (A Collier 69, T Rogers 59, R Tidball 20), Beaford 117 (A Fishleigh 3-35, R Davies 2-25). Hatherleigh (20pts) bt Beaford (2) by 105 runs.

Newton Tracey 359-3 (R Gear 205no, S Gear 63, P Steward 60), Holsworthy 91 (J Greening 26, extras 25; R Hutton 5-19). Newton Tracey (20pts) bt Holsworthy (0) by 264 runs.

Division Three:

Filleigh II 165-9 (M Prideaux 40, J Ley 25; J Weeks 2-14, I Hayter 2-20, D Norris 2-21), Bideford II 166-2 (P Stevens 70, A Webbe 66). Bideford II (20pts) bt Filleigh II (2) by 8 wkts.

Bude 257-8 (M Mansbridge 86, B Purcell 52; R Clark 3-45), North Devon II 163-8 (J Kelly 43; J Woofenden-Brown 3-31, R Haywood 2-14). Bude (20pts) bt North Devon II (6) by 94 runs.

Westleigh 220 (J Corry 92no, J Tythcott 38, W Perkiss 34), Shobrooke Park 221-5 (R Knoll 130no; A Down 3-42). Shobrooke Park (20pts) bt Westleigh (5) by 5 wkts.

Weare Giffard 99 (M Beer 27, I Dury 21), Sandford II 100-8 (B Curtis 4-18) Sandford II (20pts) bt Weare Giffard (8) by 2 wkts.

Division Four:

Newton Tracey II 260, Halberton 109. Newton Tracey II (20pts) bt Halberton (0) by 151 runs.

Lynton & Lynmouth II 192 (M Faulkner 56, N Bowen 30; T Hayne 3-30, M Slade 3-40), Victoria Park II 143 (S Russell 36; S Lake 3-27). Lynton & Lynmouth II (20pts) bt Victoria Park II (6) by 49 runs.

Bratton Fleming II 75 (extras 17, A Wyatt 14; T Johnson 3-7, C Lugsden 3-10, G Gomez 3-19), Kelseymen 78-3 (W manning 34no, P Jaggers 18; N Ayre 3-34). Kelseymen (20pts) bt Bratton Fleming II (3) by 7 wkts.

Division Five:

Petrockstowe 142 (T Parish 36; N Shervington 4-12, J Brazier 2-13), Filleigh III 121 (L Risebre 18; J Morgan 3-20). Petrockstowe (20pts) bt Filleigh III (10) by 21 runs

Heathcoat II 234-5 (J Davies 70, N Goulty 36no, D Copp 36, J Cridland 35: J Simmons 2-46), Bishop Nympton 83 (K Warren 45no, A Kennedy 8; C Salter 4-28, N Goulty 2-19). Heathcoat II (20pts) bt Bishop Nympton (0) by 151 runs.

Barnstaple & Pilton III 153 (M Ash 43; R Bowden 4-29, D Gooding 3-30, J McGovern 2-10), Nomansland 156-1 (G McGovern 78no, G Say 55no). Nomansland (20pts) bt Barnstaple & Pilton III (1) by 9 wkts.

Petrockstowe 242-9 (L Cockwill 65, I Cockwill 44; A Hartley 3-46, M Foan 2-49), Cheriton Fitzpaine 103 (M Foan 28, J Tricks 18; I Cockwill 3-16, R Luxton 3-29). Petrockstowe (20pts) bt Cheriton Fitzpaine (0) by 139 runs.

Sport