North Devon golf results

Joseph Bulmer

THE annual England versus Rest of the World competition at Saunton Golf Club resulted in victory for the Rest of the World, captained by club professional Albert McKenzie. With every score counting, the final result was a six-up win over the England team

THE annual England versus Rest of the World competition at Saunton Golf Club resulted in victory for the Rest of the World, captained by club professional Albert McKenzie.

With every score counting, the final result was a six-up win over the England team led by club captain Charles Marten.

Yellow tee Stableford: Div 1 - 1, Barry Hobbs (15) 42pts; 2, Roy Newton (13) 39; 3, Mike Wise (12) 39. Div 2 - 1, Kelvin Harvey (20) 40; 2, Bryan Williams (16) 40; 3, Martin Bond (19) 40; 4, Peter Grinstead (19) 40.

Veterans autumn meeting: Team - 1, Alan Greene, Alan Cooke and David Drew 107 pts; 2,David Hunter, Tony Warren and John Venn 105. Individual - 1, Alan Greene 41pts. Over 70s - 1, Norman Gamble 38pts.

Ladies' EWGA medal (inc 30-36 Handicap Cup): Silver - 1, Barbara Beer (14) nett 70; 2, Sylvia Warwick (17) 71; 3, julie Middle (13) 73. Bronze 1 - 1, Pat Barker (21) 73; 2, Fay Waters (27) 73; 3, Diana Strickland (31) 76. Bronze 2 - 1 and 30-36 Cup, Jane Chappell (32) 74; 2, Alwyn Saunders (31) 79.

* * *

COMPETITION was close in Ilfracombe Golf Club's recent competitions, with countbacks needed to decide the top placings, including a three-way tie in the monthly medal.

Monthly medal: 1, Ian Higgins. 66net; 2, Roger Jones 66; 3, Dave Drew 66.

Thursday Stableford: 1, Brian Gilbert 40pts; 2, Dave Whalley 33; 3, Micky Spear 33.

Long Nose Driver & Groves Hickery: 1, Stephen Jago 67; 2, Barry Evans 67; 3, Tim Morgan 68.

The veterans held their annual autumn away day at Honiton Golf Club,with 36 members travelling. Winner of the Stableford competition was Eric Horton.

* * *

ILFRACOMBE ladies' Highcroft Trophy (Par Bogey: Overall -1, Jean Wills (5) 0 ; 2, Eileen Hobson (30) -1.

Highcroft competition of the day: Div 1 - 1, Elizabeth Thomas -1; 2, Steph Long -2; 3, Moira Styles -4. Div 2 - 1, Judy Keyworth -1; 2, Sandy Gadd -2; 3, Eileen Hobson -2.

Great Torrington Golf Club Medal B (Champions Trophy): Div 1 - 1 Andy Tucker (11) 65; 2 Chris Downton (13) 66; 3 David Garrett (12) 78. Div 2 - 1 Terry Lamey (18) 62; 2 Dan Smalldon (21) 64; 3 Ernie Phipps (22) 69. Trophy winner - Mark Coles (4) 66.

Stableford B: Div 1 - 1 Keith Beer (14) 38; 2 Eddie Staples (17) 37; 3 Andy Tucker (10) 34.

Div 2 - 1 Lee Cockwill (19) 42; 2 Laurence Smart (21) 38; 3 Bill Baker (28) 36.

Ladies EWGA Medal: Div 1 - 1 Ruth Davies (28) 64; 2 Barbara Lunt (19) 66; 3 Sue Reid (23) 67. Div 2 - Val Bowen (29) 67; 2 Jeanette Cudmore (30) 71; 3 Tania Wickham (30) 72.

* * *

GRAHAM Ward carried off the Secretary's Cup at Libbaton Golf Club, with M Martin in second place and B Isaac third.

The Ted Pye Cup was won by D Guard, S Herniman, M Martin and W Shipman, Second place went to R Screech, T Curtis, J Laing and D Stone and third were N Squire, R Bedford, B Rice and A Fenge

Seniors 9 hole AGM: Div 1 - 1, A Allford 24; 2, M Martin 23; 3, C Ackland 21. Div 2 - 1, F Davey 22; 2, K Popham 20; 3, N Wheatley 19.

Multi-tee competition - 1, R Quick; 2, N Squire; 3, D Vellacott.

Ladies - 1, W Spencer.

Supper competition: Men - 1, J Reeves 24; 2, J Sims 16. Ladies - 1, K Elworthy 18; 2, L Griffiths 15.

* * *

MORTEHOE and Woolacombe GC October Stableford: Div 1 - 1, Paul Jennings (11) 39pts; 2, Gary Smith (9) 36; 3, Pete Manley (14) 35. Div 2 - 1, Lee Woodbridge (20) 43pts; 2, Kevin Dyer (27) 38; 3, Jamie Collier (21) 34.

Seniors Stableford: Div 1 - 1, Paul Jennings (11) 40pts; 2, Graham Yeo (18) 36; 3, Chris Dyer (13) 36. Div 2 - 1, George Parker (21) 35; 2, Pat Power (20) 31; 3, Vic Squires (19) 30. Div 3 - 1, Jim Prince (24) 39; 2, Brian Crisell (25) 31; 3, John Newsome (28) 28.

Sport