North Devon Cricket League results

Joseph Bulmer

Division One: Bideford 232-2 (M Allin 124no, J Ford 74; J Palmer 1-14), Filleigh 233-7 (J Kalsi 97, T Lockhead 44, J Hill 33no; D Smale 3-33, I Hayter 2-40). Filleigh (20pts) bt Bideford (7) by 3 wkts. Victoria Park 157 (R Venn 4-25, H Oliver 3-9), Moreba

Division One:

Bideford 232-2 (M Allin 124no, J Ford 74; J Palmer 1-14), Filleigh 233-7 (J Kalsi 97, T Lockhead 44, J Hill 33no; D Smale 3-33, I Hayter 2-40). Filleigh (20pts) bt Bideford (7) by 3 wkts.

Victoria Park 157 (R Venn 4-25, H Oliver 3-9), Morebath 161-2 (J Chilcott 80, S Kelland 49no). Morebath (20pts) bt Victoria Park (2) by 8 wkts.

Division Two:

Bratton Fleming 153 (S Ayre 51, P Dartnoll 22; R Tidball 3-7), Hatherleigh 155-4 (R Chapman 64, A Bennett 35; O Hunt 3-44). Hatherleigh (20pts) bt Bratton Fleming (4) by 6 wkts.

Newton Tracey by Shebbear w/o - Shebbear could not raise a side. Newton Tracey (20pts) bt Shebbear (-2 from average score).

Beaford 293 (M lake 84, A Crisp 79, B lake 49; R Walter 4-32, C Cobbledick 3-330, Holsworthy 168 (R Walter 63; P McMillan 4-20, D Lane 2-10). Beaford (20pts) bt Holsworthy (2) by 125 runs.

Division Three:

Barnstaple & Pilton II 200 (G McEndoo 71, Y Iqbal 27, G Elnaugh 25; D Hart 3-32, F King 2-21, J Weeks 2-24), Bideford II 112 (D Hart 41, A Clements 25; M Clarke 2-0, G Elnaugh 2-4, G McEndoo 2-21). Barnstaple & Pilton II (20pts) bt Bideford II (20 by 88 runs.

North Devon II 285-4 (D Pickard 108, T Stanton 73, C Overton 53; S Ashplant 2-60), Sandford II 244-5 (R Glass 70, S Hawkins 73no, P Whitby 47 ret'd hurt; C Overton 2-50). North Devon II (20pts) bt Sandford II (8) by 39 runs.

Division Four:

Kelseymen 258-7, Lynton & Lynmouth II 259-7 (A Rodwell 74, N Bowen 50, C Constable 40). Lynton & Lynmouth II

North Molton 359-4 (D Ford 125, J Geen 68, J Reed 36no, M Geen 34, PJ Tapp 19, P Davies 17no; R Burge 2-50), Bratton Fleming II 169 (N Ayre 31; J Reed 4-19, H Dunn 2-5). North Molton (20pts) bt Bratton Fleming II (0) by 190 runs.

Victoria Park II 158-7 (T Lane 47, M bath 31, M Dennis 28; C Nash 3-23), Newton Tracey II 160-2 (J Turner 69, G Persson 32). Newton Tracey II (20pts) bt Victoria Park II (2) by 8 wkts.

Division Five:

Filleigh III 167-8 (S Prosser 64; D Simms 3-40), Nomansland 118 (M Bowchart 19; T Henry 3-28). Filleigh III 920pts) bt Nomansland (4) by 49 runs.

North Devon III 362-5 (M Curtis 150, M Knapman 45, A Kelly 34, B Anger 29; J Fairclough 2-45), Cheriton Fitzpaine 108 (J Pitts 80; C Elliot 5-13, J Meredith 2-14). North Devon III (20pts) bt Cheriton Fitzpaine (0) by 154 runs.

Barnstaple & Pilton III 167-8 (D Loader 26, M Ash 25; M Keithly 3-37), Bishops Nympton 135 (K Warren 65no; C Newton 3-20, D McCreadie 2-22). Barnstaple & Pilton III (20pts) bt Bishops Nympton (8) by 32 runs.

Heathcoat II 192 (S Andrews 59; K Shaw 3-30, S Witheridge 3-45), Filleigh II 152 (J Popplewell 41, S Witheridge 40no; N Goulty 3-17). Heathcoat (20pts) bt Filleigh (6) by 40 runs.

Sport