Find out which town and parish council seats in the Torridge area have been contested in the May 7 elections.

The candidates for the town and parish seats in Torridge have been announced ahead of the May 7 elections.

You can vote for your town and parish councillors on May 7, at the same time as voting the district elections, and General Election.

To find out how to register to vote before the April 20 deadline, click here.

Scroll down to find who is standing for election in your ward.

ABBOTSHAM PARISH COUNCIL – uncontested

ALVERDISCOTT PARISH COUNCIL – uncontested

ALWINGTON PARISH COUNCIL – uncontested

APPLEDORE PARISH (four seats)

Boyle, Alison (Cons)

Davis, Kenny (UKIP)

Eastman, Andrew (Cons)

Edwards, Barry (Ind)

Hames, Peter (Green)

Jackson, Jim (Cons)

AHREIGNEY PARISH COUNCIL – uncontested

ASHWATER PARISH COUNCIL – uncontested

BEAFORD PARISH COUNCIL (seven seats)

Brends, Joan

Huxtable, Richard

James, Ben

Pearce, Robert

Rintoul, Leonard

Squire, Steve

Steer, Brian

Steer, Carolyn

Underhill, Gillian

BIDEFORD TOWN COUNCIL – BIDEFORD EAST (five seats)

Craigie, Ruth (Lab)

Davies, Pauline (Ind)

Langmead, Mervyn (Cons)

McKenzie, Jamie (Ind)

Ratcliff, David (Ind)

Robinson, Sam (UKIP)

BIDEFORD TOWN COUNCIL – BIDEFORD NORTH (five seats)

Brenton, Annie (Lab)

Bushby, Doug

Christie, Peter (Green)

Ford, Stephen (Ind)

Glaholm, David (Ind)

James, Michael (Ind)

Johns, Trevor (Lib Dem)

McGeough, Dermot (Cons)

Peter, Phil (Cons)

BIDEFORD TOWN COUNCIL – BIDEFORD SOUTH (five seats)

Brenton, David (Lab & CoOp)

Craigie, James (Lab & CoOp)

Day, Joe (Lab & CoOp)

Inch, Simon (Cons)

Inch, Tony (Cons)

Wootton, Bob (Lib Dem)

BIDEFORD TOWN COUNCIL – BIDEFORD SOUTH OUTER (one seat) – uncontested

BLACK TORRINGTON PARISH COUNCIL (nine seats)

Bates, David

Berkeley, Nigel

Down, Michael

Garrett, Ben

Haywood, Diane

Illman, David

Laws, Tim

Lock, Christoper

Nutt, Jackie

O'Donoghue, Michele

Roberts, Peter

BRADFORD PARISH COUNCIL – uncontested

BRADWORTHY – uncontested

BRIDGERULE PARISH COUNCIL – uncontested

BROADWOODWIDGER PARISH COUNCIL – uncontested

BUCKLAND BREWER PARISH COUNCIL – uncontested

BUCKLAND FILLEIGH PARISH COUNCIL – uncontested

CLAWTON PARISH COUNCIL – uncontested

CLOVELLY PARISH COUNCIL – uncontested

COOKBURY PARISH COUNCIL – uncontested

DOLTON PARISH COUNCIL – uncontested

EAST PUTFORD PARISH COUNCIL – uncontested

FRITHELSTOCK PARISH COUNCIL – uncontested

GREAT TORRINGTON TOWN COUNCIL – uncontested

HALWILL PARISH COUNCIL – uncontested

HARTLAND PARISH COUNCIL – uncontested

HIGH BICKINGTON PARISH COUNCIL – uncontested

HOLSWORTHY HAMELETS – uncontested

HOLSWORTHY TOWN COUNCIL – uncontested

HUNTSHAW PARISH COUNCIL – uncontested

LANDCROSS PARISH COUNCIL – uncontested

LANGTREE PARISH COUNCIL (nine seats)

Attridge, Terrence

Bond, Geoffrey

Coles, Jennifer

Edworthy, Colin

Folland, Neil

Glover, Mark

Ley, David

Mitchell, Patrick

Takken, Frits

Tucker, Frankie

LITTLE TORRINGTON PARISH COUNCIL – uncontested

LITTLEHAM PARISH COUNCIL – uncontested

LUFFINCOTT PARISH COUNCIL – uncontested

MERTON PARISH COUNCIL (eight seats)

Brown, Bill

Collins, Philip

Down, Alec

Horner, Timothy

Laughton, Christopher

Malcolm, Jillian

Nancekivell, Robert

Papworth, Steve

Scantlebury, Paul

MILTON DAMEREL PARISH COUNCIL – uncontested

MONKLEIGH PARISH COUNCIL – uncontested

NORTHAM TOWN COUNCIL (six seats)

Ballard, Colin

Berryman, David

Brading, Hugh

Davis, Kenny

Hancock, Richard

Himan, John

Miller, Richard

Whittaker, Jane

NORTHCOTT PARISH COUNCIL – uncontested

ORCHARD HILL PARISH COUNCIL – uncontested

PANCASWEEK PARISH COUNCIL – uncontested

PARKHAM PARISH COUNCIL – uncontested

PETERS MARLAND PARISH COUNCIL (seven seats)

Ansted, Gillian

Copp, George

Eaton, John

Lamprey, Michael

Ley, John

Mann, Jim

Mills, Becky

Ward, Patricia

PETROCKSTOWE PARISH COUNCIL – uncontested

PYWORTHY PARISH COUNCIL (seven seats)

Cleave, Irving

Glessing, David

Lock, Nick

Moores, Peter

Parrish, Andrew

Piner, Anthony

Skinner, Rosalyn

Symons, Paul

ROBOROUGH PARISH COUNCIL – uncontested

SHEBBEAR PARISH COUNCIL (ten seats)

Clark, Rich

Curtis, Joan

Dungate, John

Dymond, Katie

Gliddon, Rodney

Haste, ted

Isaacs, Paul

Miadment, Anita

Mingham, Philip

Quance, Graeme

Stupple, John

Wells, Margaret

SHEEPWASH PARISH COUNCIL – uncontested

ST GILES IN THE WOOD PARISH COUNCIL – uncontested

ST GILES ON THE HEATH PARISH COUNCIL – uncontested

SUTCOMBE PARISH COUNCIL – uncontested

TETCOTT PARISH COUNCIL – uncontested

THORNBURY PARISH COUNCIL (seven seats)

Hutchings, Arthur

Jollow, Trevor

Priest, Elizabeth

Priest, Timothy

Sanders, Stephen

Smith, Derek

Tabor, Gaye

Ward, Christopher

WEARE GIFFARD PARISH COUNCIL (seven seats)

Daniels, David

Gorvin, Phil

Hedden, Andrew

Higley, Nigel

Hoile, Stephen

Jeram, Kev

Parsons, Roy

WELCOMBE PARISH COUNCIL – uncontested

WEST PUTFORD PARISH COUNCIL – uncontested

WESTWARD HO! PARISH COUNCIL – uncontested

WINKLEIGH PARISH COUNCIL – uncontested

WOOLFARDISWORTHY PARISH COUNCIL – uncontested

YARNSCOMBE PARISH COUNCIL - uncontested

To see a list of the candidates standing for the Torridge parliamentary seat, click here.

To see a list of the candidates standing for the Torridge District Council seats, click here.