Around the North Devon greens

Joseph Bulmer

Royal North Devon

Team Whisky: the first Team Whisky of the year saw 14 teams of four play in cold conditions, playing off 3/4 handicap the best two scores on each hole to count. Clear winners were Fred Bird, Kenny Braund, Trevor Stanbury and Kevin Caris with 82 points, followed by John Ollier, Alick Welton, David Pennington and David Pedler with 77.

Torrington

Veterans Stableford: A slightly depleted field turned out on a cold day and returned high scores off temporary greens: Div 1 - 1, Rex Chamberlain (13) 45pts; 2, Barry Harris (16) 44; 3, John Joint (17) 41. Div 2 - 1, Dave Wilkes (23) 48pts; 2, Gordon Stacey (20) 43; 3, Chris Layton (25) 42.

Ladies Stableford: 1 Jill Ridyard (32) 40; 2 Sue Reilly (24) 37; 3 Joan Smalldon (24) 36.

Ilfracombe

Extra Stableford: 1, Steve Jago 37pts; 2, Mike Pye 35; 3, Brian Gilbert 34.

Farmers Cup No 1(Sun): 1, Ian Williams 37pts; 2, Tim Morgan 33; 3, Greg Schofield 32.

Thursday Stableford: 1, Malcolm James 36pts; 2, Peter Hume 35; 3, Peter Redd 34

4BBB Stableford: 1, Mike Paine & Ross Hunter 44pts; 2, Ian Davey & Malcolm James 44; 3, Stuart Darke & Steve Dobbs 44.

Farmers Cup No 2: 1, Shaun Field 42pts; 2, Roy Foster 40; 3, Pat King 39.

Veterans monthly matchplay: Forty eight entries on a dry, clear, but very cold morning. Matches halved - Eric Minnard/ Ciaran Beades v Alan Eaton/ Brian Williams ; Alan Rowlands/ Dave White v Tony Woodward/ Roger Lewis ; John Hill/ Hugh Bell v Graham Roach/ Gary Rice; Paul Clatworthy/ Glyn Bowden v Brian Baile/ Des Barrington. Matches won - John Pugh/ Roger Jones 3-2 Peter Reed/ Roger Styles; Tony Maddock/ Eddie Beer 3-2 Ron Latham/Jim Jarvie ; Stewart Robinson/Bert Arscott 2-1 Ian Smith/ Bill Scholes; Geoff Smith/ Phil Marsh 3-2 Chris Jay/ Doug Edwards; Dave Rees/ Mike Humphries 7-6 Rick Yeo/ Dave Cawthorne; Peter Bee/ Jim Rich 2 up Bob Hobson/ Derek Crookes-West; Terry Stanley/John Hitchin 4-2 Mike Bradshaw/ Ken Sharman; Geoff Taylor/ Colin Croxford 5 up Graham Christmas/ Gareth Davies.

Ladies January Medal: Div 1 – 1, Sue Neale nett 79; 2, Evelyn Jones 80. Div 2 – 1, Sheila Greenbank 80; 2, Margaret Yeo 81. Ladies January Stableford: Div 1 – 1, Jean Wills 30 pts; 2, Evelyn Jones 28. Div 2 – 1, Wendy Pugh 28; 2, Pennie Richards 23.

Willingcott Valley

Senior Yellow Stableford team: 1, Mike Dilley, Roy Barnes, Steve Sparkes, 48; 2, Roger Holmes, John Ives, Brian Webb 47; 3, Richard Ley, Andy Dash, Alf Chambers 46.

Yellow Stableford: Div 1 – 1, Andy Phillips (17) 40; 2, Steve Hernaman (14) 39; 3, George Holland (16) 37. Div 2 – 1, Philip Bealey (21) 38; 2, Paul Hillman (25) 38; 3, Roy Barnes (27) 36.

Portmore

Saturday Stableford: Div 1 – 1, John Smaldon (15) 34pts; 2, Brian Lawrence (14) 29; 3, Andrew Moore (10) 28. Div 2 – 1, J.Lovejoy (25) 32; 2, Ian Wigley (25) 31; 3, Kevin Parish (26) 28. Ladies -1, Dilys Dalton (30) 30; 2, Ruth McMeechan (23) 30; 3, Linda Short (36) 30. Juniors – 1, Jake Burnage(14)38; 2, Megan Deans (38) 32.

Mortehoe

Club match: Mortehoe veteranss had a resounding victory in the annual matchplay against the main club, winning 5 1/2 to 2 �.

Libbaton

Texas Scramble: 1, Nick Squire, Matt Jaques, Nigel Hughes.

Sport