Around the North Devon greens

Joseph Bulmer

DAVID Parker returned a net 69 to win Division 1 of the January medal at the Royal North Devon Golf Club, beating Howard Birks by one shot. Division 2 was won by Matt Jackson with 76 net.

Bill McNanmara hit form in the January Stableford, scoring 44 points to win Division 1 while junior member Tyler Yarde took the Division 2 honours with 42 points.

The veterans team of Hugh Bone, Trevor Stanbury and Alex Welton won the first of two club three-balls with 84 points. The other, played in freezing conditions, was won by Mike Clifford, Eric Cashmore and Joe Higgins with 83 points.

January Stableford: Div 1 – 1, W McNanmara 44; 2, R Butcher 42; 3, J Horn 42. Div 2 – 1, T Yarde 42; 2, L Sumner 40; 3, J Ollier 39.

January medal: Div 1 – 1, D Parker 69net; 2, H Birks 70; 3, n Crombie 71. Div 2 – 1, M Jackson 76; 2, A Mackenzie 78; 3, N Plows.

January three-ball: 1, H Bone, T Stanbury and A Welton 84; 2, W McNanmara, D George and R Allingham 82; 3, S Cox, L Webster and R Green 81.

January three-ball: 1, J Higgins, E Cashmore and M Clifford 83; 2, J edwards, A Green and A Edwards 82; 3, W Williams, J Mullen and S Cox 78.

Gro Lomas defied the frosty weather to win the Royal North Devon Ladies’ January Stableford with 37 points - and had her handicap reduced from 13 to 11.5 . But that did not stop her also winning the Five Club Stableford competition a week later.

Stableford: Div 1- 1 Gro Lomas (13) 37pts; 2, V. Cook (17) 34 ; 3, A. Wright (14) 30. Div 2 - 1, Margaret Cracknell (31) 33 pts, handicap reduced to 29.6; 2, J. Thomas (23) 31pts; 3, L. Buckland (23) 31.

Five Club Blue Tee Stableford: Div 1 - G. Lomas (12) 33pts; 2, S. Bowrey (20) 33; 3, V. Cook (17) 32. Div 2 - 1, S. Hendy Geoffrey (36) 31; 2, M. Hawkins (34) 29; 3, J. Richards (23) 29.

Twenty seven couples competed in the qualifying round of the Royal North Devon veterans’ Winter Greensomes Knockout in difficult conditions.

The top eight couples qualified for the knockout stage.

Leading the field were Dave Birch and Alick Welton with 41 points, followed by David Pennington and Billy Bowles with 39, pipping John Harkness and Gareth Williams, also 39, into third place on the back nine.

Other qualifiers were: Bob Stone and Tony Barnes, Jeremy Wright and Pat Bowrey, David Lloyd and Dai Lewis, Geoff Wilford and Bob Mc Dermott and Mike Taylor and Alex Craner.

* * *

GREAT Torrington Golf Club, 4 BBB (all cats.): 1 Phil Harper and P McVie 45; 2 John Hocking and Keith Beer 43; 3 Graham Moore and Nigel Kent 43.

Stableford B: Div 1 - 1 Ian Tossell (10) 44; 2 Garry Harding (9) 37; 3 Rex Chamberlain (13) 36. Div 2 - 1 Des Kenneally (23) 44; 2 Lee Daykin (28) 41; 3 Andy Copp (18) 41.

Winter Mixed Foursomes (Rd 4): 1 Mike and Rita Dewdney (24) 44; 2 Roy and Vivien Crawford (23) 40; 3 Ernie and Marge Dennis (20) 37.

Torrington veterans’ Texas scramble competition attracted 42 entrants.

Results: 1, H. Smith, B. Taylor, J. Joint, R. Bonfield net 52; 2, K. Harris, G. Goss, P. Thomson, T. Forino, net 53.5; 3, B. Barker, F. Donaghy, M. Mooney,

J. Mackenzie, net 54.3.

* * *

AFTER just missing out in the Stableford, Paul Jennings ran away with the January medal at Mortehoe and Woolacombe Golf Club, winning Division 1 by six clear shots with his net 65 return.

George Parker took the Division 2 honours in both the Stableford and the medal.

Ivor Chapman was also a big winner in Division 2 of the Seniors’ Stableford, scoring 40 points to win by seven.

January Stableford: Div 1 – 1, Chris Dyer 37pts; 2, Paul Jennings 37; 3, Peter Manley 36. Div 2 – 1, George Parker 39; 2, David Cockram 38; 3, Joe Brothers 34.

January medal: Div 1 – 1,Paul Jennings 65net; 2, Paul Bailey 71; 3, Gary Smith 75. Div 2 – 1, George Parker 67; 2, Ray Dyer 68; 3, David Cockram 68.

Seniors Stableford: Div 1 – 1, Graham Taylor 39pts; 2, Chris Dyer 34; 3, Vernon Dayman 32. Div 2 – 1, Ivor Champan 40; 2, Larry O’Toole 33; 3, Tony Goymer 31. Div 3 – 1, David Cockram 36; 2, Jim Prince 36; 3, Peter Hampstead 32.

Seniors medal: Div 1 – 1, Ray Dyer net 66; 2, Vernon Dayman 69; 3, Chris Dyer 70. Div 2 – 1, Peter Little 69; 2, Tony Goymer 70; 3, eric Hanley 70. Div 3 – 1, Peter Hampstead 68; 2, Brian Crisell 70; 3, John Newsome 74.

* * *

ILFRACOMBE ladies’ January Stableford: Div 1 – 1, Liz Thomas 34 pts; 2, Lorraine Kino 31; 3, Steph Long 31. Div 2 – 1, Heather Cawthorne 38; 2, Wendy Pugh 37; 3, Norah Rowlands 32.

Sport